Co se děje s upleteným oblečením před zveřejněním?

Krajková souprava šátku a rukavic v barvě smetany

Tušíte, co vše je potřeba udělat od okamžiku, kdy pletené oblečení nebo jeho jednotlivé díly „ještě teplé“ sklouzne z jehlic? Možná vás překvapí všechny kroky, které jsou potřeba pro dokončení pleteného oblečení a jeho představení světu – vystavení v e-shopu. Nebo jejich časová náročnost. Pojďte se začíst!

Sešívání

U některých modelů, které jsou upletené z jednoho kusu, tato fáze odpadá. U šátků, u většiny čepic, rukavic, šál. Zato takový svetr, vesta, kardigan, top, svetřík nebo pončo se skládají z více dílů a ty se k sobě pochopitelně musí sešít. Někdy se sešívá i šev třeba u čepice, pokud není pletená dokola, ale to už zabíhám příliš do podrobností. Pro názornost teď vyberu jeden druh pleteného oblečení.

Představte si třeba jakýkoliv svetr. Má přední díl, zadní díl a dva rukávy, z toho nám vycházejí dva ramenní švy, dva boční švy trupu, dvakrát šev pro vsazení rukávu a dva rukávové švy na spodní straně ruky. Sešívám ručně, steh po stehu, pomocí velké jehly a vlny, ze které jsem svetr pletla.

Napletení lemů, zakončení okrajů

Když jsou sešité všechny potřebné švy, přichází na řadu další etapa zakončení pleteného dílka. A to je napletení lemů. U výše zmiňovaného svetru to je napletení lemu výstřihu. Z okraje výstřihu je potřeba nabrat potřebný počet ok, na které se lem bude naplétat. Pokud je svetr zapínací, přidává se k tomu ještě napletení lemů předních dílů, často i s vypracováním knoflíkových dírek pro zapínání. Malý lem se naplétá také na mé oblíbené bezprstové rukavice, je to lem otvoru pro palec.

Někdy se místo pleteného lemu používá obháčkování, ať už jednoduché nebo nějaké ozdobné, například drobné obloučky. To používám třeba u některých ponč nebo šátků, ale třeba i na zakončení výstřihu a průramků u letních topů bez rukávů. Hezkou variantou pro šátek nebo pončo je také zhotovení a navázání třásní.

Zapošití konců

Zapošití konců se může zdát jako hračka a skutečně tomu tak může být, pokud je pletené oblečení vyrobené z jednoho klubíčka. to jsou k zapošití pouze dva konce. Většinou je ale situace složitější, spotřeba klubíček je větší, oblečení je z několika dílů, i každý napletený nebo naháčkovaný lem má svůj začátek a konec příze. A co teprve při vícebarevném pletení, jako jsou pruhy, žakárové vzory nebo vyplétané intarzie. To už může z rubové strany docela velké množství konečků, jejichž zapošití si vyžádá nemalý čas, navíc tato činnost je na výrobě pleteného oblečení u mě asi nejméně oblíbená.

Praní, vypínání, sušení

Vypadá to, že je hotovo. Ale ještě je potřeba hotové upletené oblečení vypnout, někdo také říká blokovat. Buď se navlhčí, třeba pomocí rozprašovače a nebo se rovnou jemně v ruce vypere. A vlhké se rozloží do vodorovné polohy na osušky položené na měkké podložce a pomocí špendlíků se zafixuje v požadovaném tvaru. Proč se to ale dělá? Krásně se srovnají všechna očka, oblečení získá finální tvar. A v neposlední řadě i finální rozměry. To platí zejména u přírodních materiálů, jako je třeba merino, vypráním se vlna trochu vytáhne a velikost oblečení se maličko zvětší. Takže závěrečné měření rozměrů. které uvádím u výrobků, se dělá až po vypnutí a usušení.

A jde se fotit!

Tak a pletené oblečení je připraveno na focení. Pokud se jedná o nějaký větší kousek jako svetr, šátek, pončo, fotím je na figuríně a také na vodorovné desce. Na figuríně proto, aby bylo vidět, jak vypadá na postavě. Na vodorovné desce vznikají fotky s různými dekoracemi nebo doplňky. Tyto fotky pak používám jako titulní na e-shop nebo na sociální sítě.

Menší kousky, jako jsou třeba rukavice nebo čepice, fotím ve fotostanu. Také používám různé dekorace k vytvoření zajímavé kompozice.

Zpracování fotek

Jakmile je nafoceno, fotky si nakopíruju do počítače a vrhám se na jejich úpravu. Vždy je to oříznutí, aby na krajích fotky nebylo nic, co tam nepatří. Často je to celkové zesvětlení pozadí, aby výrobek na fotce pěkně vyniknul. Pro online prodej je také důležité zkontrolovat, zda barvy na fotkách odpovídají skutečným barvám na upleteném oblečení, pokud je se odstín trochu liší, barvy upravuji, aby byly co nejvěrnější.

Vystavení světu

A teď už se nové pletené oblečení může představit světu. Vložím ho i s popisem a rozměry na e-shop. Připravím příspěvky pro jeho prezentaci na sociálních sítích, případně v e-mailových newsletterech.


Chcete mít přehled o mých novinkách? Dozvědět se, jaké pletené oblečení právě prošlo celým tímto procesem? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Napsat komentář