O přízích 5: Merino vlna

Merino vlna - ovce na pastvě

Merino vlna je extrémně jemná vlna získávané z speciálního plemene ovce domácí známé jako Merino. Původně pochází ze severu Afriky, odkud se ve středověku dostaly do Španělska a později se rozšířily do míst odkud v současnosti pochází většina pro dukce merino vlny a to hlavně do Austrálie a na Nový Zéland, ale také do Jižní Ameriky a Jižní Afriky. Všechny typy merinových ovcí mají společné to, že jejich chlupy jsou velmi tenké.

Vlastnosti merina

  • je jemná, neškrábe a nekouše (díky tomu je příjemná pro nošení na těle)
  • vydrží dlouho bez zápachu – je schopná pohlcovat pachy a působí antibakteriálně
  • samočisticí efekt – vlákna obsahují lanolin, ovčí tuk. Pomáhá udržet oblečení odolné vůči nečistotám, přítomnost přírodního tuku působí jako impregnace. Oblečení tak stačí prát jen zřídka.
  • termoizolace – vlákna udržují stálou tělesnou teplotu, protože díky struktuře svých vláken dokáže velmi dobře zadržovat vzduch a tím působí jako izolace. Chrání tak před okolním mrazem či horkem. Díky své struktuře zvládne také pohltit vlhkost až do třetiny své váhy a stále příjemně hřát nebo lépe řečeno nestudit jako jiné vlhké materiály.
  • ochrana proti UV záření a odolnost proti ohni
  • prodyšnost díky pórům, které umožňují optimální výměnu vzduchu
  • antialergenní – v současné době nejsou známé žádné alergické reakce na merino vlnu
  • merino je přirozeně elastické, proto můžete oblečení natáhnout podle potřeby, navíc je nemačkavé.

Údržba oblečení z merina

Merino vlnu perte jemně v ruce na 30° bez prudkého střídání teplot, dlouhého máčení v pracím prostředku a bez mechanického tření. Perte samostatně v jemném pracím prostředku (nejlepší je jemný šampon na vlasy – dětský, březový, kopřivový). Nepoužívejte aviváž. Po vyprání pouze vymačkejte do ručníku, rozložte ve vodorovné poloze na ručník a sušte volně rozložené. Rozhodně neždímejte kroucením a nevěšte, aby se pletenina nevytahala.

Merino u Zlaté jehlice

Pletení z merino vlny jsem si velmi oblíbila. Je to skvělý materiál, já z merina pletu nejvíc univerzální velké šátky, rukavice i čepice. Na svetry je samozřejmě také skvělé. Prohlédněte si mou aktuální nabídku PLETENÝCH MODELŮ Z MERINA. Pokud si náhodou nevyberete, ale přesto byste si něco z merina chtěli pořídit, napište mi a domluvíme se.


Napsat komentář